İade ve Değişim koşulları


Aşağıdaki bilgiler dodonafashion.com üzerinden satın aldığınız ürünlerde bir sorun olması ya da aldığınız ürünün ihtiyaçlarınızı karşılamaması durumunda iade & değişim prosedürün de izlemeniz gereken yolu göstermektedir.
 
İade ve Değişim Koşulları:
 
dodonafashion.com 'dan almış olduğunuz ürünlerde bir sorun olması ya da aldığınız ürünlerin ihtiyacınızı karşılamaması durumunda, ürünleri tarafınıza teslim tarihinden itibaren 14 (Ondört) gün içerisinde hiçbir ücret ödemeden iade edebilirsiniz. Teslimattan sonraki ondört günü aşan sürelerde ‘Cayma Hakkı’yla iade söz konusu değildir.
 
Ürünü, kusurlu olmasından dolayı iade etmek istediğinizde, bu süre 30 günü kapsamaktadır. Kusurlu olduğu gerekçesiyle yapılan ürün iadelerinde, ürünün kullanımdan doğan bir kusur varsa ya da kalite kontrol uzmanlarınca yapılan tetkiklerde ürünün ayıplı/kusurlu olmadığı ortaya çıkarsa, kargo bedeli size ait olmak üzere tarafınıza iade edilecektir.
 
1-Sipariş ettiğim ürün bedenime uygun değil, istediğim gibi değil. Ürünün iadesini veya değişimini hangi şartlar altında yapabilirim?
 
Tüm ürünlerimiz 14 gün içerisinde para iade garantisi ile gelir. Satın aldığınız üründen memnun değilseniz , farklı bir ürün, farklı bir beden ile değiştirmek istiyorsanız veya tamamen paranızın iadesini istiyorsanız lütfen aşağıdaki koşulları okuyunuz ;
 
a) Beden değişimi için istediğiniz beden stoklarımızda mevcut ise kargo bedeli 1 defaya mahsus tarafımıza ait olmak üzere istediğiniz beden ile değişim yapılarak ürün tarafınıza gönderilir . Stoklarımızda mevcut değil ise tarafınıza para iadesi gerçekleşir. Değişimlerde ürünü teslim aldıktan sonra en geç 3 iş günü içerisinde tarafımıza göndermeniz gerekmektedir.
 
b) Değişimi yapılan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
 
c) Bir siparişiniz için sadece 1 defa değişim yapma hakkınız vardır.
 
d) Parfüm, krem gibi kozmetik ürünlerinin değişimi veya iadesi hijyen koşulları gereği mümkün değildir. Bizim için sağlık ve hijyen kuralları büyük önem taşımaktadır ve bu kurallara göre hareket etmekteyiz
 
e) Ürün, ürünün kutusu, ambalajı, etiketleri varsa standart tüm aksesuarları bize iade ettiğiniz paketin içinde eksiksiz, kullanılmamış ve hasarsız bir şekilde bulunmalıdır.
 
Ürünler sadece tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmemiş ve kullanılmamış olarak, ( örneğin yıkanmamış, yıpranmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle, orijinal ambalajında) ürün etiket ve markaları tarafınıza gönderildiği hali ile ürünün üzerinde ve bozulmamış olması durumunda kabul edilecektir.
 
Yukarıdaki şartlar dahilinde 14 (Ondört) gün içerisinde Aras kargo ile yapacağınız tüm iade gönderimlerinin kargo ücreti dodonafashion.com'a ait olacaktır.
 
İade/değişim için gönderdiğiniz paketlerin sevkiyat esnasında kaybolması dodonajeans.com sorumluluğunda değildir, bu yüzden kendinizi korumak adına   sigortalı kargo gönderimi yapmanızı öneririz.
 
Yukarıdaki koşullardan herhangi biri yerine getirilmediği halde ürünü iade etmek için tarafımıza gönderdiğinizde, gönderiniz kargo masrafları müşteri’ye ait olmak üzere tarafınıza geri gönderilecektir.
 
2- İade/Değişim için hangi adımları izlemeliyim?
 
a) İade/değişim nedeninizi detaylı bir şekilde açıklayarak ve sipariş numaranızı yazarak  dodonafashion.com'un Müşteri Destek bölümündeki İade veya Beden Değişimi alanından tarafımıza mesaj göndererek veya destek@dodonafashion.com 'a  e-mail yazarak tarafımıza bildiriniz. Ürün ile ilgili durumu, sebebini ve sipariş numaranızı mutlaka yazılı, gerekirse görsel olarak açık ve net şekilde belirtiniz.
 
b) Fatura tarihini takip eden ondört (14) gün içerisinde iade veya değişime konu olan ürünü; orijinal faturası ve kopyası (2 nüsha) , sipariş numarası ve doğru iade adresini içerecek şekilde, faturanız ile beraber gönderilen iade/değişim formunu eksiksiz doldurarak ve imzalayarak Aras Kargo aracılığıyla, kargo ücreti ödemeden, alıcı ödemeli olarak, aşağıdaki bilgileri size en yakın Aras Kargo şubesine vererek gönderebilirsiniz. (385 Sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca, iade işlemlerinizin gerçekleşmesi için iade formu doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır.)
 
İade etmek veya değiştirmek istediğiniz ürünü Aras Kargo ile aşağıda belirtilen adrese gönderiniz.

Atakan Grup Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti.
Merkez Mah., İyiniyet Sok., No:26, Bomonti,Şişli / İSTANBUL 
 
Madde 2’de belirtilen şartlar dahilinde 14 (ondört) gün içerisinde Aras kargo ile Aras kargo'ya yukarıda belirtilen adres belirterek yapacağınız tüm iade gönderimlerinin kargo ücreti dodonafashion.com’a ait olacaktır.
Aras Kargo aracılığıyla iade edilmeyen ürünlerlerin kargo ücreti tarafınıza ait olacaktır.
 
c) İade kargonuz tarafımıza ulaştığında dodonafashion.com Satış Sonrası Hizmet Uzmanları tarafından ürün incelemesinden sonra, iadeniz yukarıda belirtilen şartlara uygun ise e-posta adresinize durumu hakkında bilgi verilerek iade işlemi başlatılacaktır. İade onaylandığında, para iadeniz alışveriş esnasında ödediğiniz Kargo Bedeli, alışveriş toplam bedelinden düşürülerek, sitemizden alışveriş yaparken kullandığınız kredi kartınıza yasal süre olan 10 gün içerisinde yapılacaktır. Bu süre dodonafashion.com’un iade ettiğiniz ürünü teslim almasıyla başlar.

Taksitli olarak satın almış olduğunuz ürüne ait bedelin tamamı kredi kartınıza iade edilmektedir, ancak bankanız tarafından, iadenin geri ödemesi, yine taksitli şekilde kredi kartınıza yansıtılmaktadır.
Kredi kartınıza yatırılan geri ödemenin banka hesabınıza yansıması ortalama iki, üç hafta sürebilmektedir. Kredi kartıyla yapılan alışverişlerde geri ödenen tutarın bankaya devrinden sonraki süreçte yaşanabilecek olası gelişmeler tamamen banka işlem süreci ile ilgili olup dodonajeans.com’un sorumluluğunda değildir. Bu yüzden bu tür sorunlarda herhangi bir müdahalede bulunma hakkımız yoktur.

Ödemenizi Havale veya EFT yöntemi ile gerçekleştirdiyseniz, iade işlemlerinizin hızlı bir şekilde tamamlanması için, lütfen şahsınıza ait, banka adı, banka hesap numarası ile IBAN bilgilerinizi de tarafımıza iletmenizi rica ederiz. Havale/ eft seçeneği ile alınan ürünlerin teslim alındıktan ve bedeli ödendikten sonraki iade işlemleri için; yukarıda yazılı bulunan normal iade prosedürleri geçerlidir.
 

Önemli Not :

KAPIDA ÖDEME İŞLEMLERİNDE PARA İADESİ:

Kapıda Nakit Ödemelerde:

İade etmiş olduğunuz ürün elimize ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde fatura üzerinde yazılı isme ait bize bildireceğiniz hesap numaranıza EFT/Havale yapılır.

Kapıda Kredi Kartı ile Ödemelerde:

İade etmiş olduğunuz ürün elimize ulaştıktan sonra 45 iş günü içerisinde fatura üzerinde yazılı isme ait bize bildireceğiniz hesap numaranıza EFT/Havale yapılır.

Siparişiniz teslim edildiğinde, kargo yetkilisi teslimat yerinden ayrılmadan önce paketinizi açmalı ve ürünü kontrol etmelisiniz. Özellikle ezilmiş, yırtılmış, açılmış veya ıslanmış paketlerde bunu yapmanız çok önemlidir. Ürün faturanız, kurye poşetinin ön gözünde yer almaktadır. Beklenmedik bir durumda, sorunlu ürünle karşılaşırsanız veya ürüne ait fatura, kurye poşetinde yer almıyorsa, paketi teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturarak, kargo şirketi tarafından tarafımıza iade edilmesini sağlamanız gerekmektedir. Ürün faturası, iptal ve iadeler için muhakkak gereklidir.

 


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.